Кандидатите трябва да са придобили ОКС „бакалавър” или ОКС „магистър” в следните професионални направления:
Основна цел на обучението е подготовка на висококвалифицирани компютърни инженери, притежаващи ключови компетенции в областта на изкуствения интелект
Какво ще уча?
Обучението на експертите по изкуствен интелект е структурирано в задължителни, избираеми и факултативни дисциплини. В задължителните дисциплини се изучават фундаменталната теория за изкуствения интелект – невронни мрежи, размита логика, еволюционни и генетични алгоритми, както и тяхното приложение в практиката в областта на програмиране на системи с изкуствен интелект, извличане на знания от данни, компютърно зрение, компютърна лингвистика. Избираемите дисциплини осигуряват специфични знания и компетентности по специалността. Изучават се машинно обучение и самообучение, дълбоко структурирано обучение, роботизирани системи с изкуствен интелект, приложение на изкуствен интелект в практиката. За факултативно изучаване са предвидени правните нормите и етичните аспекти на изкуствения интелект.
Какви знания и умения ще придобия?
В резултат на обучението си студентите по специалност „Изкуствен интелект” в магистърска степен придобиват познания в областта на:
Възможности за реализация
Завършилите специалност „Изкуствен интелект” компютърни инженери имат широкопрофилна, интердисциплинарна професионална подготовка, която им позволява да се реализират като изпълнителски и ръководни кадри в производствени и непроизводствени сфери като:
В съответствие с националната класификация на професиите и длъжностите, могат да се реализират в следните направления:
Възможности за студентска мобилност
Лицата, обучаващи се в магистърската програма имат възможност за участие в изходяща мобилност с цел обучение по проект BG05M2OP001-2.016-0003 - „Модернизация на Национален военен университет "В. Левски" – гр. Велико Търново и Софийски университет "Св. Климент Охридски" – гр. София, в професионално направление 5.3 Компютърна и комуникационна техника” по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Мобилността ще се реализира в асоциираните партньори по проекта - Военно-техническата академия, гр. Букурещ, Румъния.
Други възможности в рамките на обучението
Лицата, обучаващи се в магистърската програма имат възможност за безплатно участие в различни студентски клубове, допълнителни обучения по „Предприемачески умения“, „Презентационни умения“, „Дигитална креативност“, „Комуникационни технологии в сигурността“, кариерни борси, кариерни акселератори, състезания за студентски бизнес идеи в рамките на проект BG05M2OP001-2.016-0003 - „Модернизация на Национален военен университет "В. Левски" – гр. Велико Търново и Софийски университет "Св. Климент Охридски" – гр. София, в професионално направление 5.3 „Компютърна и комуникационна техника” по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Документи за кандидатстване
• Заявление (образец) -
изтегли (DOCX);
• Диплома
за завършено висше образование (академична справка или уверение, в
което е вписан средния успех от курса на обучение и средния успех
от държавните изпити);
• платежен документ за
платена такса за кандидатстване.
Срокове и места за кандидатстване
• Срокът за кандидатстване е до 30.09.2023
г.;
• Документи се подават:
гр. Шумен - на адрес: гр. Шумен,
ул. Карел Шкорпил 1, Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“, Деканат.
Онлайн на имейл:
• oup@abv.bg
Такси за кандидатстване и обучение
• Такса за кандидатстване - 10 лв.;
• Такса за документи за записване (студентска книжка, лична карта,
декларация за съгласие за използване на лични данни) - 25 лв.;
• Такси за обучение:
o Дистанционна форма на обучение - 700
лв. на семестър
Телефони за допълнителна информация
0898428302; 0886909928
Банкова сметка
НВУ „В. Левски”, факултет "Артилерия, ПВО и
КИС" - гр. Шумен
Банка ОББ – клон Шумен
IBAN:
BG82UBBS80023106031902
BIC: UBBSBGSF